192.jpg

Sosyal Medya

Kullanmayan

EL KALDIRSIN !

We Are Social ve Hootsuite'in 'Digital 2020' raporuna göre, dünyada 3,8 milyar kişi aktif olarak sosyal medya platformlarını kullanıyor.

Raporda, "Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 60'ı online ve son trendler bu yılın ortalarında dünya nüfusunun yarısından fazlasının sosyal medya kullanacağını gösteriyor" deniliyor.

Sosyal medya kullanıcılarının sayısı küresel çapta bir önceki yıla göre 321 milyon arttı. Bu yüzde 9,2'lik bir artış demek.

Raporda, küresel ortalamalara göre bir kişi günde ortalama 2 saat 24 dakikasını sosyal medyada harcıyor. Bu, internette geçirilen toplam sürenin 3'te 1'inden fazla.

Ocak ayı verilerine göre, Türkiye'de ise 54 milyon sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Bu, toplam nüfusun yaklaşık yüzde 64'ünün sosyal medya kullandığı anlamına geliyor.

19021596-removebg-preview.png

facebook

Dünya çapında 1,95 milyar kişinin Facebook kullandığı düşünülüyor.

Türkiye'de 37 milyon Facebook kullanıcısı var. Türkiye, dünya sıralamasında ise Facebook'un en fazla kullanıldığı 10'uncu ülke.

Bu, Facebook kullanabilecek yaşta olduğu düşünülen kişilerin (+13) yüzde 56'sının sosyal medya platformunu kullandığı anlamına geliyor.

facebook (4).png

/  kreatifcozum

people-holding-icons-digital-brands.jpg

Büyük şirketler sosyal medya reklamcılığının faydalarını keşfedip bu mecralara önem verirken, bu durum küçük şirketler için hala yeni bir kavram. Nielsen şirketinin yaptığı araştırma, işin online alana taşınması ile %28 gelir artışı elde edilebileceğini gösteriyor.

Son yıllara bakıldığında markaların internet reklamcılığına ayırdığı bütçeler ise %30 artmış durumda. Bu da demek oluyor ki markalar sosyal medyan etkisinin büyüklüğünün ve tüketicinin nasıl karşısına çıkması gerektiğinin farkına varmış durumda.

Sosyal medyanın en önemli özelliklerinden biri hızlı etkileşimdir. Yayınladığınız iletilere saniyeler içinde cevap alabilir ve kısa zamanda tüketicinin nabzını ölçebilirsiniz. Sosyal medya ile marka, müşterisiyle bire bir bağlantı içerisinde olur ve markası için aldığı cevaplar doğrultusunda tedbirler alabilir.

Bir diğer yararı; diğer pazarlama kanallarına göre daha fazla kişiye ulaşabilme imkanı. Müşterileriniz reklamlarınızı görmekle kalmayıp bu reklamlardan daha çabuk etkilenmekteler.

Bir firma için belki de en önemli bir diğer özelliği ise hem daha kolay bir pazarlama yolu oluşu hem de diğer reklam araçlarına göre daha düşük maliyetli. Yani Sosyal Medya, markanızın yükselmesinde ve müşterilerinizle bire bir bağlantı halinde olabilmenizin en kolay, en ucuz ve en hızlı yoludur.

Ayrıca ürününüzü seven, beğenen sosyal medya kullanıcıları ağızdan ağıza yayma tekniğiyle ürününüzün avukatlığını da yapabiliyor. Yapılan araştırmalar, şirketlerin sosyal ağlarda kendi marka avukatlarını oluşturabildiklerini ve bu sayede satışlarını %48’e kadar artırabildiklerini söylüyor.

Yani sosyal medya gün geçtikçe daha çok önem kazanıyor. Sosyal medyanın kullanımının bu denli artışıyla sosyal medya reklamcılığının önemi de daha çok artacaktır. Doğru stratejilerle ve doğru kullanımlarla markanın güvenilirliğini artıracak ve müşteri ile markanın daha sağlam bağ kurması sağlayacaktır. Bu durumda açıkça gösteriyor ki sosyal medya reklamcılığı büyük küçük her şirket için önem arz ediyor ve işimizin gerekliliği haline geliyor.

Sosyal medyanın yararlarının farkına varan her şirket bu işin meyvelerini toplamaya çoktan başladı bile. Şimdi sıra sizde

arrow&v
arrow&v